رییس جمهور:

۴ میلیون تن کالای اساسی وارد بازار می‌شود

رییس جمهوری با تاکید بر این که مشکلی برای تامین ارز در سال ٩٩ نداریم گفت: حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور وجود دارد که در روزهای آینده ترخیص و وارد بازار می شود.

به‌روزترین‌ها حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا  افزود: باید از ملت هوشیار کشور که در سیزده بدر و روز طبیعت کاملا به پروتکل ها توجه کردند و مراعات کردند  تشکر کنم چرا که  این مراعات و همکاری اساس و راهی است که پیش رو داریم تا به نقطه با ثبات دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: همه تلاش‌ها این است که فوتی‌ها در کشور کاهش یابد و کمتر شاهد خانواده‌های داغدار در این زمینه باشیم و سلامت مردم را در روزهای آینده شاهد بوده تا بتوانیم کار،  فعالیت و تلاش را با سلامت مردم توام کنیم.

روحانی گفت: جلسه امروز ما اقتصادی و در رابطه با تامین نیازمندی‌هایی است که کشور در بخش سلامت مردم،  مقابله با کرونا و تامین کالاهای اساسی نیاز دارد و همچنین نیازمندی‌ها تا پایان سال ۹۹ در بحث کالاهای اساسی است.

وی ادامه داد: گزارش مفصلی وزارتخانه های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت از شرایط ذخایر کالاهای اساسی در ماه‌های آینده ارائه دادند که گزارش خیلی امیدوار کننده ای بود. جداول روزانه ما نیز این را نشان می‌دهد که در ماه‌های آینده مشکلی نداریم. باید برای سال ۹۹ در خصوص نیازمندی‌ها تصمیمات لازم اتخاذ شود.

روحانی گفت: بانک مرکزی گزارش خوبی از شرایط ارزی کشور داده است،  شرایطی که برای تامین ارز در تقدم اول برای بخش سلامت، نیازمندی‌های دارویی و پزشکی و در بخش دوم برای کالاهای اساسی که مشکلی تا پایان سال ۹۹ برای تامین ارز نخواهیم داشت.  با روندی که پیش‌بینی کردیم و با طراحی که انجام گرفته که چگونه بتوانیم به موقع تامین کالا داشته باشیم و ذخایر ما هم همیشه به طور ثابت در اختیار ما باشد.
رییس جمهوری افزود: بخش اول بحث راجع کالاهای اساسی و دارو  تجهیزات پزشکی بود که تا پایان سال ۹۹ چگونه باید تامین شود و چه منابع ارزی در اختیار داریم و چه اقداماتی در این زمینه باید انجام بگیرد. بخش دوم راجع به گمرکات بود که امروز حدود ۴ میلیون تن کالاهای اساسی در کمرگات وجود دارد کالاهایی که خریداری شده است و در آنجا است که مقرراتی را لازم بود، مورد توجه قرار دهیم که کالاها از کمرگ آزاد شود و در داخل کشور شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی و وزارت صمت این چارچوب را مشخص کردند و همین امروز به صاحبان کالا اعلام می شود که چگونه این کالاها در اختیار آن‌ها قرار می گیرد. کالاهای که روی کشتی است که وارد کشور شده که تصمیم خوبی اتخاذ شد که ما می توانیم مطمئن باشیم در روزهای آینده این ۴ میلیون تن کالای اساسی وارد کشور می شود که حرکت خوبی برای بازار و منابع ما است.

روحانی یادآور شد: در گمرکات کالاهای دیگر وجود دارد که جزء کالاهای اساسی نیست اما کالاهای مورد نیاز برای تولید است و یا تجهیزاتی است که به هر برای تولید وارد کشور شده است که این هم مورد بحث قرار گرفت  که  وزارت صمت لیست آن کالاهایی که مورد ضرورت ما و ضرورت تولید است  مشخص کند که آنها آزاد شود. بانک مرکزی هم ترتیبات خاصی را پیش بینی کرد که چگونه ارز این کالاها تامین شود.

رییس جمهور گفت: این دو قدم، دو قدم مهم هم برای تخلیه بنادر و هم آمدن کالا و در دسترس عموم قرار گرفتن است که البته بحثی هم راجع تولیدات داخلی از جمله گندم کردیم. امسال محصول خوبی خواهد بود و هم به تدریج با توجه به آب و هوای کشور از استان های مختلف این محصول خریداری می شود و نحوه خرید گندم تصمیم گیری شد که چگونه از مردم خریداری شود و هم بخشی که مورد نیاز نان کشور است باید تامین شود و هم برای صنوف و هم برای صنعت تصمیم گیری خوبی شد که عمل خواهد شد./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *