نرخ‌های بازار، ارزش ذاتی دلار نیست

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ‌های کنونی در بازار ارز، ارزش ذاتی دلار نیست، گفت: نرخ خرید و فروش اعلامی صرافی‌های منتخب بازار نیز، برای جلوگیری از سفته بازی و آربیتراژ است.

به‌روزترین‌ها عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ارزش ذاتی نرخ ارز، با در نظر گرفتن متغیرهای اقتصادی، سیاسی و روانی، در مقایسه با نرخی که امروز در بازار، خرید و فروش می‌شود، حتماً پایین‌تر است. البته نمی‌توان محدودیت‌های ایجاد شده برای کشور را در نظر نگرفت؛ لیکن، ثبات نرخ حقیقی ارز، برای بانک مرکزی مهم است.

وی افزود: نرخ خرید و فروش اعلامی صرافی‌های منتخب بازار نیز، برای جلوگیری از سفته بازی و آربیتراژ است.

به گفته همتی، تجربه دو سال اخیر بویژه تا مهرماه ۹۸ نشان داده، نرخ ارز قابل کنترل است. علیرغم التهابات آبان سال ۹۸، ورود به لیست سیاه FATF،شیوع کرونا و افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌ها که هرکدام به نوعی تأثیر افزایشی در نرخ داشتند، بانک مرکزی از تمام ظرفیت‌های خود برای اعاده ثبات استفاده کرد؛ لذا، شرایط بوجود آمده به خاطر کرونا و فشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال در کنار جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود.

وی اظهار داشت: علیرغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است.

به گفته همتی، بانک مرکزی نیز، علیرغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد.

وی از پیگیری برای آزادسازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران خبر داد و گفت: این کار به صورت ویژه، در دستور کار بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها قرار دارد؛ ضمن اینکه برخی را نتیجه گرفته‌ایم و نتایج عملی برخی دیگر نیز به تدریج مشخص خواهد شد.

همتی گفت: صادرکنندگان بایستی تتمه ارز حاصل از صادرات خود در سال ۹۸ را به روش‌های اعلامی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه به چرخه اقتصاد کشور برگردانند.

وی افزود: با توجه به حجم بالای تعهدات آنها، قطعاً در هفته‌های پیش رو شاهد تأثیر آن در بازار ارز خواهیم بود./مهر