دسترسی محله دروس به اتوبوس و مترو چگونه است؟

شمال تهران در گذشته از دهکده‌های ریز و درشتی تشکیل شده بود. این روزها این روستاها و ده‌‌ها تبدیل به یکی از خوش ساخت‌ترین و خوش آب‌وهواترین مناطق شهر تهران شده‌اند. یکی از این ده‌ها دروس کنونی است.

منطقهٔ دروس در شمال تهران و در منطقهٔ ۳ قرار دارد. مناسب بودن آب‌وهوا و خوش‌ساخت بودن خانه‌ها سبب می‌شود که حداقل یک بار هم شده به این منطقه سر بزنید. همچنین ممکن است برای مدتی در این منطقه ساکن شوید. پس شناخت راه‌های دسترسی به این منطقه را باید بدانید.

 محلهٔ دروس را بشناسید

دروس جزو مناطق قدیمی تهران است. این منطقه از جنوب با بلوار شهرزاد،‌ از شمال به خیابان دولت،‌ از شرق به پاسداران و از غرب به قلهک می‌رسد. البته دروس بین اهالی قدیمی تهران جایگاه ویژه‌ای دارد. چرا که این منطقه ارمنی‌نشین بوده است. اهالی این منطقه به کشاورزی و باغ‌داری مشغول بوده‌اند. اما شاید جالب باشد بدانید که دروس در واقع ده روس بوده است. سربازان روسی برای گشت‌وگذار به این منطقه در رفت‌وآمد بودند. از این رو، این منطقه به ده روس و به مرور به دروس معروف شد. از طرفی دروس را به معماری منظم خیابان‌هایش می‌شناسند. چرا که معماران  و مهندسان، خیابان‌های این محله را به صورت منظم ساخته‌اند. همچنین در این منطقه افراد و بزرگان بسیاری زیسته‌ و به خاک سپرده‌ شده‌اند. مخبرالسلطنه نخست وزیر رضا شاه در این منطقه زندگی می‌کرده و به خاک سپرده شده است. فروغ فرخزاد، ابراهیم گلستان و صادق چوبک در این منطقه زندگی می‌کردند. همچنین خواهرزادهٔ صادق هدایت، بیژن جلالی در این منطقه تا آخر عمر زیسته است. با توجه به موارد گفته شده قیمت آپارتمان های دروس به نسبت محله‌های دیگر گران قیمت‌تر برآورد می‌شود. به طوری که نرخ اجاره خانه دروس همپای خرید خانه در جنوب یا غرب تهران است.

چگونه به دروس برویم؟

منطقهٔ دروس مانند برخی از مناطق شمالی تهران هنوز از مترو مخصوص برخوردار نیست. پس حتما ایستگاهی به نام دروس در مترو نخواهید دید. البته به دلیل نزدیک بودن این منطقه به قلهک و خیابان شریعی می‌توان از این متروها برای رفت‌وآمد استفاده کرد. اگر قصد دارید با خودروی شخصی به این منطقه بروید، بزرگراه صدر در شمال دروس و صیاد شیرازی در شرق دروس مسیر را برای شما کوتاه خواهند کرد. البته برای حمل‌ونقل عموم مردم این منطقه، اتوبوس شهری وجود دارد. خطوط اتوبوس پایانهٔ تجریش به پایانهٔ شهید دستواره یکی از راه های دسترسی است. همچنین خطوط اتوبوس از سوهانک به سه راه ضرابخانه نیز وجود دارد. با این حال بهترین راه دسترسی به این منطقه مترو قلهک، شریعتی و هروی است.

کلام آخر

دروس دهی سرسبز بوده که تا حدودی بقایای آن باقی مانده است. این منطقه محلی برای رفت‌وآمد و گذران اوقات فراغت روس‌ها بود. همین مسئله سبب شد که این منطقه به ده روس شناخته شود. دروس به لحاظ شهرسازی نیز بسیار مورد توجه است. بسیاری از مردم که قصد خرید یا اجاره آپارتمان دارند و به دنبال محیطی خوش آب‌وهوا و شیک هستند، دروس را انتخاب می‌کنند. در واقع دروس، محله‌ای با اصالت و اعیان‌نشین محسوب می‌شود. دسترسی به این منطقه از طریق مترو قلهک، شریعتی و هروی می‌تواند میسر باشد. چرا که این منطقه متروی مخصوصی ندارد. البته بزرگراه صیاد و صدر نیز راه دسترسی مناسبی برای دارندگان ماشین‌های شخصی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *